Könyvtári rendszerünk lelke

Új bibliotékát avattak február 6-án Harkán. A győri Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér területi könyvtári szolgáltatásaihoz tartozó kisönyvtár ünnepélyes megnyitásán az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója is megjelent, aki rendkívül érdekes összefüggésbe helyezve beszélt a hazai olvasáskultúráról.

Kép forrása

S, ha már olvasáskultúráról van szó, mondjuk el, hogy Harkán, ebben a Győr-Moson-Sopron vármegyei községben már az 1700‒1800-as években létezett könyvtár. Igaz, az utóbbi időkben méltatlan helyen és körülmények között működött. Egyetlen barátságtalan helyiségben, egyetlen napi nyitvatartással. Nem meglepő, ha a helybéliek, ha talán nem is kerülték, mindenesetre nem látogatták olyan szorgosan, ahogy egy akár háromszáz esztendős könyves műveltséggel bíró község polgáraitól elvárható volna. 

Az új bibliotékába azonban bizonyára öröm lesz járni. A teljesen felújított és bútorozott, roppant komfortos könyvtárban ezentúl 2+1 helyiség és a közel 2000 kötet áll a könyvbarátok rendelkezésére. 

Mindezeket tudva nem meglepő, hogy Rózsa Dávid az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója a „könyvkultúra, az olvasáskultúra ünnepének” nevezte a könyvtáravatót. A szakember elmondta azt is, hogy a hírekkel ellentétben az olvasás, a könyv egyáltalán nincs válságban ma Magyarországon. Legalább is erről tanúskodnak a rendelkezésre álló adatok: tavaly több mint 16 millió könyvet kölcsönöztek ki országszerte, ebből pedig több mint 10%-ot, 1,8 millió kötetet az 5000 főnél kisebb lélekszámú településeken. „Ezek az egy-két teremből álló kistelepülési könyvtárak jelentik a magyar könyvtári rendszer lelkét” — szögezte le a főigazgató erős jelentőséget adva ezzel a megújult harkai kiskönyvtárnak.