Ilyen a könyvünnep, ha bécsi

Nemzetközi könyvfesztiválokat bemutató sorozatunkban ezúttal nem messze, csak ide a szomszédba, Bécsbe ruccanunk ki. A Buch Wien, korábban, mint Osztrák Könyvhét, már 1948-tól várja minden évben az érdeklődőket, mégpedig egy 12 000 négyzetméteres területen, ahol 2024-ben több, mint 400 osztrák és nemzetközi könyvpiaci szereplő, kiadók, terjesztők, szerzők vonultak fel.

kép forrása

A Mars-expedíciók terveitől az antikvár könyvekig

A november 12-étől 16-áig megrendezett Buch Wien ezúttal is a Bécsi Kiállítási Központban zajlott, ahová tavaly több, mint 50 ezren látogattak el. Az osztrákok könyvünnepe nagy érdeklődésre tart tehát számot, így volt ez idén is, ami köszönhető a minisztériumi és cégek által való támogatásoknak és annak, hogy az országos média jelentős erőkkel hirdette, közvetítette az öt nap eseményeit. A lényegről így írtak a szervezők egy helyen: „A Buch Wien nemcsak könyvvásár, hanem tudásfesztivál is. A jelenlegi új, nem szépirodalmi kiadványokat több tucat csúcskategóriás panelen használják élénk viták indítására – mert a széles körű diskurzus fontosabb, mint valaha.” Érdekesség, hogy az idei megnyitó olyan volt, mint egy közéleti kongresszus, a legerősebb témákkal várták a közönséget. Így például ezekkel: „Gyönyörű idegen gyerek”, „Együtt a rák ellen”, „Háborúk, válságok, katasztrófák”. A folytatásban külön, kiemelt programokon foglalkoztak a képregények világával (amely immár világtrenddé vált téma), a Mars-expedíciók terveivel, az antikvár könyvek titokzatos világával, a legkisebbeknek szóló kötetekkel, kezdőknek szóló digitális irodalommal, környezetvédelemmel, a klasszikus írók, költők utánzásával, tovább a forgatókönyv, mint irodalmi műfaj témával. 

kép forrása

A teljes német nyelvterület 

A fesztivál során ezeken túl további előadások, bemutatók, workshopok szóltak többek között a kiadók működéséről, a képregényolvasás „tudományáról”, a háború elleni költészetről, a „művészet, mint a hatalom támasza” témáról, Nyugat- és Kelet-Európa Duna-mentén való kapcsolatáról, „Hófehérke fütyül a hercegnőre” címmel a mesék modern változatairól, a bécsi kartográfia kultúráról és Ausztria történelmét bemutató kötetekről. 

A négyszáznál is több kiállító között a nemzetközi mezőnyön belül a német nyelvterület, Ausztria, Németország, Svájc különféle kiadói, terjesztői vonultak fel főként. A fesztivál központi helyszíne mellett további tizenhat másik helyre várták a publikumot Bécsben, híres könyvesboltokba, könyvtárakba, múzeumokba, iskolákba, egyetemekre, ahol természetesen minden a könyvekről, illetve az irodalomról, írásművekről szólt. 

kép forrása

A legérdekesebb programok

Az egyik legizgalmasabb szekció a „Vihar és tudásszomj” volt, ahol a jó bécsiek a vitakultúrát szándékoztak pallérozni. Erről így fogalmaztak: „A Buch Wien többet akar: több tudást, több véleménycserét, több vitakultúrát. Storm & Knowledge Urge formátumaink pontosan ezt kínálják – és minden olyan látogatót megcéloznak, akik számára az aktuális események még mindig a legizgalmasabb olvasmány.” A Science Lounge-ban a szervezők szándéka szerint hadat üzente a szkepticizmusnak és az ingyenes workshopok, előadások és tapasztalati állomások lehetőséget kínáltak arra, hogy az érdeklődők megismerkedjenek Bécsből és egész Ausztriából származó tudományos projektekkel. Ugyancsak figyelemremélt szekció volt a New Adult, az Új felnőtt rész, ahol felnőtteknek szóló, korhatáros könyvek bemutatása, vására, illetve dedikálása mellett speciális társkeresésre is lehetőség kínálkozott.

A Buch Wien honlapja egy rendkívül barátságos, könnyen áttekinthető oldal, ahol ugyanakkor rengeteg információ található. A site alkotói gondoskodtak arról, hogy a látogatónak ne legyen hiányérzete semmiben, így például rendkívül gazdag kép és videó anyagokban sem. Az pedig már alap, hogy nemcsak a konkrét könyvfesztiválról, de a házigazda város, ez esetben Bécs számos ide vonatkozó információjáról is tájékoztassák a közönséget, így a közlekedésről, a szállásokról, a vendéglátóhelyekről, továbbá a rendezvényhez csatlakozó társintézményekről, médiumokról is.