A krimiírók Skótföldi fesztiválja
Nemzetközi könyvfesztiválokat bemutató sorozatunkban ezúttal a széria talán legkülönlegesebbjéről mesélünk olvasóinknak. A fenti jelző a Skócia Nemzetközi Krimi Író Fesztiválja rendezvénynek jár ki, melyet idén szeptember közepén rendeztek meg, és amelyen – ahogy ők írták – „a bűnügyi témák széles skáláját” mutatták be.
Író-olvasó találkozó a fesztiválon /kép forrása/
Skócia Nemzetközi Krimi Író Fesztiválja az immár 900 éves Stirling városában lelt otthonra, mely település az ismertebb Edinburghtól 42 kilométerre van észak-nyugati irányban. A történelmi emlékhelyektől hemzsegő város tehát méltó keretet adott a 2012 óta létező fesztiválnak, melyről többek között így írnak a magukat Bloody Scotland-nak hívó szervezők: „Arra törekszünk, hogy a szeptemberi hétvége során szórakoztató és ismeretterjesztő eseményeket tartsunk, olyanokat, amelyek számos bűnügyi témát fednek le, beleértve a fikciós kriminalisztika, pszichológiai thrillerek, noir, klasszikus krimi és még sok más témakört. A Bloody Scotland mindig arra törekszik, hogy megismertesse a közönséggel a Skócián és azon kívüli krimiírói tehetségeket, akikről talán sokan még nem is hallottak.” (A „bloody” jelző pedig arra utal – ahogy olvashatjuk tőlük – hogy ezen skót jóemberek szerint nekik a vérükben van a krimiírás.)
Érdemes megjegyezni itt is, ahogy tettük ezt korábbi ilyen témájú írásunkban, hogy ennél a fesztiválnál is rendkívül szigorú szabályok vonatkoznak a biztonságra és a résztvevők, látogatók kellemes időtöltésének garantálására. Ezúttal nem idézem a rendezvény idevonatkozó protokollját, de megjegyzem, hogy az elmúlt évek tapasztalatai alapján – ezek szerint – ma már nem tartanak ilyen programokat anélkül, hogy előzetes tervet, magatartási etikai kódexet és protokollt ne készítsenek.
A rendező stáb a fesztivál honlapján külön felhívja a figyelmet házigazda Stirling történelmi emlékhelyeire, illetve egy sajátságos prospektusban foglalták össze, hogy mi mindent érdemes megnézni a városban az idelátogatóknak. Maga a rendezvény persze nagyon sok programmal várta eleve a krimikedvelő közönséget, így a városnézés opció talán azoknak szólt, akik még az átlagnál több energiával, aktivitással bírnak.
A programok között számos érdekes található, így például a Pitch Perfect-díjas Alys Cummings szerzővel való író-olvasó találkozót, ahol az alkotóval díjnyertes műve, a Gyilkos válaszol című regénye kapcsán lehetett diskurálni, de kiemelt program volt a legújabb krimiíró nemzedék bemutatkozása, illetve nagy hangsúlyt kapott a hagyományok alapján fesztiválonként megtartott McIlvanney-díj és a Bloody Scotland Debut díj átadó örömünnepe is. A rendezvény a sokféle program mellett természetesen a könyvkiadók kínálatának vásáráról szólt, no meg persze az ezen standoknál fel-felbukkanó krimiírók dedikálási akcióiról is. Íme néhány írói és blogger név, akik jelen voltak az eseményen és vélhetően nagy érdeklődés, netán rajongás vette őket körül: Jo Kirk, AA Chadhuri, Louise Minchin, Liz Webb, Ruth Ware, Val McDermid, Craig Robertson.
Bloody Scotland plakát /kép forrása/
Egypercesek
Halálhírét felesége, Szentgyörgyi Judit hozta nyilvánosságra közösségi oldalán
Fél évszázaddal múlva vittek vissza egy könyvet a könyvtárba
Huszonegy asszony a huszonegyedik századból