Elrabolt életek

A Goodreads olvasói a legjobb történelmi regénynek választották 2017-ben Lisa Wingate Elrabolt életek című művét. (Bár a szerzőnek közel húsz regénye jelent már meg Amerikában, jelen műve az első, amely magyar fordításban is olvasható). A mű alapjául hazánkban tán kevésbé ismert, Georgia Tann nevéhez kötődő botrány szolgál.

Kép forrása

Bébifarmerek
A nagy gazdasági világválság az Egyesült Államokban huszonöt százalékosra emelte a munkanélküliséget. Az elképesztő nyomor és reménytelenség kétségbeesett döntések meghozatalát vonta maga után. Egészen a század közepéig sok nő élt abból, hogy pénzért felnevelték valaki másnak a törvénytelen gyermekét. A legtöbbjük kedves ember volt, aki, ha kérte az anya, visszaszolgáltatta a gyermeket a szüleinek. Ám másokra ez egyáltalán nem volt jellemző, a bébifarmerek között szép számmal találunk gátlástalan gazembereket. Fellendült az illegális gyermekkereskedelem, amely állam és országhatárokat túllépve megdöbbentő hatékonysággal működött. A tehetősebb osztályból származó gyermektelen párok több ezer dolláros vételáron, szinte katalógusból böngészve választhatták ki a számukra tetsző utódot. A korabeli lapokban a gyermekek szívhez szóló kísérőszöveggel, fényképes hirdetésekben keresték az új papát és mamát, akik mit sem sejtettek – vagy egyszerűen nem akartak tudomást szerezni – a picik származásáról. Pedig számtalan esetben szó sem volt arról, hogy a szülő önként mondott volna le az intézetbe került gyermekekről, a bébifarmerek eszközökben nem válogatva (manipuláció, zsarolás, emberrablás) jutottak hozzá az „értékes portékához” és a védtelen kisgyermekeken lelkiismeret furdalás nélkül adtak tovább a feketepiacon, családok százait tönkretéve. Néhány gyermeknek szomorú sors jutott különböző árvaházakban, mások egy új családba kerülve „arany életet” életek. Közös bennük azonban, hogy igazi személyiségük örökre eltörlődött és legtöbben soha többé nem látták vér szerinti szüleiket. Bár úgy hangzik, mint valami Dickens vagy Grimm testvérek által írt rémmese, ez valóban megtörtént az Egyesült Államokban, a 20. század elején. Több ezer alkalommal...

Kép forrása

Az „örökbefogadás anyja”
A leghírhedtebb bébifarmer Tennessee állambeli Georgia Tann volt. A szociális munkás nő a húszas évektől egy Memphis központú árvaházat (Tennesse-i Gyermekotthonok Egyesülete) vezetett, és irányítása alatt több ezer szegény sorsú gyereket és újszülöttet szakított el fondorlatos módon szüleitől, hogy aztán fejenként ötezer dollárért gyermektelen házaspároknak adja el őket. A kisbabákat az utcán a babakocsikból vették ki egy óvatlan pillanatban, vagy napköziotthonból, játszóterekről rabolták el fényes nappal. Előfordult, hogy a kórházban, közvetlenül a születés után egy egyenruhás „szociális munkás” vette át az újszülöttet a (megvesztegetett) orvostól vagy ápolónőtől, s egy pillanattal később már el is tűnt vele. A szülőknek azt hazudták, hogy gyermekük halva született. A bűnszervezet meghamisította az anyakönyveket és eltüntette a gyermekek származásának nyomait. Kiterjedt hálózata a börtönökben és elmegyógyintézetekben született gyermekeket sem kímélte. A becslések szerint a Tann és a szervezete 1924 és 1950 között több mint ötezer gyermeket rabolt el, közülük közel ötszázan haltak meg különböző betegségekben, a nem megfelelő gondozás és visszaélések miatt. Tann üzelmeire csak 1950-ben került sor (a felelősségre vonást azonban megúszta; nem sokkal a botrány kipattanása után, rák következtében hunyt el).

Kép forrása

Elrabolt életek
A megdöbbentő történetet dolgozza fel a regény, mely nagyban támaszkodik az áldozatok fennmaradt beszámolóira. Lisa Wingate párhuzamos történetvezetéssel operál művében. Az egyik cselekményszál 1939-ben játszódik. A tizenkét esztendős Rill Foss és négy kisebb testvére szegénységben, ám nagy szeretetben él a Mississippi folyó egyik lakóhajóján. Amikor a szülei távol vannak, ő vigyáz a testvéreire. Egyik nap idegenek jelennek meg, akik közlik: árvaházba viszik őket, ám hamarosan visszatérhetnek. Rill azonban hamar rájön, hogy mindebből egy szó sem igaz… 
A másik cselekményszál napjainkban játszódik, Dél-Karolinában. Avery Stafford egy gazdag családban született, és úgy érzi, mindent megkapott az élettől. Szövetségi ügyészként dolgozik, szép karrier áll előtte. Amikor azonban súlyosan beteg édesapja miatt egy időre haza kell térnie, olyan titkokat tud meg családja és saját múltjával kapcsolatban, ami nem hagyja nyugodni... 
Bár Lisa Wingate története fiktív, az elmesélt Tennessee-tragédia igaz. Tann és bűntársai családokat szakítottak szét, hogy hasznot húzzanak belőlük. Az okozott veszteség és fájdalom nemzedékekre terjed át és a mai napig hatással van a leszármazottakra.