Őszi Margó hamarosan

Hat ország szerzői, így a magyarok mellett dán, orosz, lengyel, izraeli, finn, török és cseh írók mutatkoznak be a tizedik alkalommal megrendezendő Margó Irodalmi Fesztivál és Könyvvásáron október 19. és 22. között Budapesten, a Teslában. Ugyanakkor a fesztiválon hetven új címet ismerhet meg a közönség, Parti Nagy Lajos, Szécsi Noémi, Gerlóczy Márton, valamint Al Ghaoui Hesna, Karafiáth Orsolya és Szentesi Éva is új könyvvel jelentkezik. Érdekes programnak ígérkezik a pódiumbeszélgetés az idei Aegon-díjas Krasznahorkai Lászlóval és irodalmi stílusparódia-kötetével jelentkező Bödőcs Tibor humorista könyvbemutatója is. 
Az ingyenes fesztivált hetedik éve rendezik meg nyáron, harmadik alkalommal ősszel is.

Punk, portás, újságíró

Elfogadta a meghívást az őszi Margóra dán Dorthe Nors, akinek Tükör, index, kuplung című regénye a Nemzetközi Man Booker-díj idei rövid, ötös listáján is szerepelt. A középkorú szingliről szóló regény egyszerre vicces és bátor, egy angol újságíró a szerzőt a dán Woody Allennek nevezte. 
Szintén jelen lesz az izraeli Zeruja Salev, aki súlyosan megsérült egy öngyilkos merényletben 2004-ben, Jeruzsálemben. Szerelmes élet című magyarul idén megjelent regényéért megkapta az egyik legrangosabb francia irodalmi elismerést, a Femina-díjat.
Vasárnap lép színpadra – szervezők tájékoztatása szerint – a cseh Jaroslav Rudis, aki volt már tanár, DJ, punkzenekar menedzsere, szállodai portás, újságíró, 2006 óta pedig író, és a Kafka Band frontembere. Első regénye, a hét nyelvre lefordított Berlin alatt az ég (2002) tette ismertté, több díjat nyert vele, színházi és rádiós feldolgozása is ismert. Alois Nebel című képregény-trilógiájából rotoszkóp technikával készült animációs film, amely öt éve Európai Filmdíjat nyert az animációs film kategóriában. Nemzeti sugárút – Magányos bunyósok klubja című legfrissebb regényében a bunyós Vandam a várossal, a közelmúlttal és a család démonaival vívott örök párbajáról mesél. A valós események által inspirált kötet durva, egyszersmind melankolikus történet a prágai panelvalóságról, amelyben az emberek és a házak dacolnak a természettel és az elkerülhetetlen véggel.

Mi a meän?
A Finlandia-díjas írónővel, Rosa Liksommal vasárnap Szaniszló Judit fog beszélgetni. A 6-os számú fülke és új, Ideiglenes című regényei mellett a szerző filmeket is készít, valamint fest, kerámiázik és képregényeket rajzol. Rosa Liksom Lappföldön, Finnországban született, egy kis, a meän nyelvet használó faluban. Fiatalabb éveit illegális épületfoglalóként töltötte foglalt házakban és kommunákban szerte Európában. Első három könyve írásakor egy pékségben, valamint bolti kisegítőként dolgozott Koppenhága kultikus városrészében, Christianiában, 1987 óta Helsinkiben él. 
Új könyve a finn társadalom görbe tükre: az ellenállhatatlan, kegyetlen humorral előadott tömör élettörténetecskék rendkívül színes szereplőgárdát vonultatnak fel: az egyedülálló, sokgyermekes házisárkánytól és egészséges önkritikával rendelkező élveteg asszonyságtól az alkoholmámorban coming-outoló lelkipásztorig, lelkiismeret-furdalásos orvvadászig, a harmadik világból nőt vásárló vénlegényig.
A koszovói születésű, Finnországban élő Pajtim Statovci huszonnégy évesen írta első könyvét, amivel rögtön elnyerte a rangos Helsingin Sanomat irodalmi díját a legjobb első regény kategóriában. Azóta tizenkét nyelvre fordították le Macskám, Jugoszlávia című kötetét, amely idén jelent meg magyar nyelven. A nappali és éjszakai rémálmokban bővelkedő regény szívszorítóan pontos és ítéletmentes képet nyújt arról, hogyan sodródnak a hazájukat elhagyók két ország között, hontalanul, és hogyan adaptálódnak a különböző nemzedékek új otthonukhoz. A huszonhét éves szerzővel és Dragomán Györggyel Gerevich András beszélget vasárnap délután a Margón.

Korunk Oroszországa

Csütörtök este Péterfy Gergely lép fel az orosz Jurij Poljakovval, aki az az egyik legnagyobb orosz irodalmi hetilap, a Lityeraturnaja Gazeta főszerkesztője, író, forgatókönyvíró és nem mellesleg miniszterelnöki tanácsadó. Új könyve mulatságos disztópia és politikai szatíra korunk Oroszországáról, témája Demagrád, a világtól elzárt, szigorúan őrzött település, ahova az országot zűrzavarba és szegénységbe taszító demagrácia bukása és a Haza Megmentője hatalomra jutása után kitelepítik az előző rendszer politikai elitjét. 
Eljön a Margóra a „lengyel Stephen King”, Lukasz Orbitowski is, akivel vasárnap beszélget Sopsits Árpád. A horrorszerző Egy másik lélek című könyvében egy valódi bűntényt dolgozott fel: lepusztult, omladozó, mocskos lakóházak között fáradt emberek utaznak a sárfoltos, mindig pontatlan, zsúfolt buszokon. Egyikük fejében váratlanul motoszkálni kezd egy különös gondolat, egy legyőzhetetlen vágy. Nincs indítéka, nincs oka, olyan, mint az éhség. Mintha egy másik lélek költözött volna a testébe, és parancsot adna a gyilkos tettre. 
Szombaton délután Európa női szemmel címmel lesz beszélgetés a fesztiválon: Dora Csehova Csehországból, Hatice Meryem Törökországból, Rosa Liksom Finnországból és Hidas Judit Artner Sisso moderálásában járják körül a női tapasztalatokat a folyamatosan változó Európában – olvasható a szervezők közleményében.