Megnyílt a Jókai Anna Szalon

A Budavári Könyvünnep hétvégi rendezvénysorozatának keretében különleges megnyitóra kerített sort az első kerület önkormányzata. Kulturális szalon nyílt pénteken a nyár elején elhunyt Jókai Anna Kossuth Nagydíjas és Kossuth-díjas író emlékére. Az Iskola utca 28. szám alatt található épületben irodalmi estek, komolyzenei koncertek, közösségi összejövetelek, pódium-előadások és könyvbemutatók várják az érdeklődőket.

A tanulás és a találkozás helye

„A szalon ötletének megvalósításakor többet képzeltünk el, mint egy újabb közösségi teret: ennek a helynek küldetést szántunk, hogy legyen lelki, szellemi otthona annak a spiritualitásnak, amelyet Jókai Anna képviselt és művein keresztül átadott nekünk” – hangsúlyozta Nagy Gábor Tamás Budavár polgármestere, a szalon ötletgazdája a pénteki megnyitón. Úgy fogalmazott, ez a ház a tanulás és a találkozás helye lesz, amely megörökíti Jókai Anna emlékét. 
Hozzá tette, hogy „az I. kerület nem szeretné kisajátítani Jókai Annát, ő mindannyiunké, akik magyarul gondolkodunk, beszélünk itt a Kárpát-medencében”. Ugyanakkor tény, hogy az írónő többször vett részt a kerület eseményein: sokszor volt vendége a megnyitóval párhuzamosan zajló Budavári Könyvünnepnek, de együtt emlékeztek meg az 1956-os forradalom ötvenedik évfordulójáról is és a tavalyi költészet napján is megosztotta gondolatait a kerület lakóival. A polgármester hangoztatta: a világnak szüksége van arra a spiritualitásra, amelyet az írónő megtestesített.

„Szerettem magyar lenni”.
Nagy Gábor Tamás emlékeztetett arra is, hogy Jókai Anna sok helyre ellátogatott a Kárpát-medencében: százakat vonzó nyilvános beszélgetések mellett kis falvakba is, de közben nem kereste a népszerűséget. A polgármester szerint azért fogadta el a meghívásokat, mert örök pedagógusként tanítani akart. Elmondta: a most megnyíló szalonban a rendezvényekkel, koncertekkel, beszélgetéssekkel, könyvbemutatókkal és a baráti programokkal ezt a szellemet szeretnék ápolni, tovább vinni. Beszélt arról is, hogy az írónő életművét, nyilatkozatait, valamint a róla szóló nyilatkozatokat elérhetővé teszik majd a szalon honlapján.
„Jókai Anna szellemisége nem otthontalan, minden könyvében, írásában és a róla szóló emlékünkben jelen van” – hangoztatta Mezei Katalin, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) irodalmi tagozatának vezetője, aki abban is bízik, hogy a szalonban rendezendő események és programok ezt a szellemiségét folytatják, és segítik továbbadni az új generációnak. Kiemelte: Jókai Anna mindig a magyar közösségben gondolkodott, utolsó, önéletrajzi írása végén is azt írta „szerettem magyar lenni”.

Az első program
A szalon ünnepélyes megnyitóját követő első program egy finn irodalmi est volt szombaton, amelyen Jávorszky Béla író, műfordító az általa magyar nyelvre átültetett Örökség című antológiát mutatta be.
Incze Ildikó önálló estjét október 12-én tartják. A színésznő Szakonyi Károly és Gyurkovics Tibor Szeretők című darabját adja elő. Eckhardt Gábor zongoraművész, zenepedagógus pedig egy tanítványaival közös előadássorozattal várja majd a közönséget.
A budai Várban működő Litea Könyvesbolt programjai is átkerülnek a Jókai Anna Szalonba, amely Takács Bence Ervin, Kathy-Horváth Lajos (hegedű) és Szakcsi Lakatos Béla (zongora) közös előadói estjének is otthont fog adni, tavasszal pedig a Beethoven Budán programsorozat új helyszíneként debütál.